Yüzey teknik yapı Kütüphane

23

Epoksi Nedir ?

Epoksi sistemi, epoksi reçinesi ve bir kürleme ajanından (hardener=sertleştirici) meydana gelir.Epoksi sistemi kullanıldığında, epoksi reçinesindeki tekil moleküller(monomers), kürleme ajanı(hardener) ile birleşerek, uzun zincirleme molekül bağları oluşur.(polymer). Epoksi ve hardener karışımı kürlenince, sert bir polimer meydana gelir. Bazı epoksi sistemleri oda sıcaklığında bir kaç dakikada kür olurken, bazıları sertleşmesi için daha fazla zamana ve ısıya ihtiyaç duyar. Pek çok epoksi ürünleri organik solvent, filler ve pigmentler içerir. Sertleşen Epoksilerin karakteristik özellikleri epoksinin monomerine, kürleme ajanına(hardener), solvent ve fillerin eklenmesine göre değişiklik gösterir.

Epoxy reçinenin en önemli tek özelliği sıvı halden kolaylıkla sert, elastiki katı kaplayıcı hale geçebilme yeteneğidir.

Epoxy bu kadar çok yönlü niteliklere sahip olduğundan dolayı, epoxy reçineler şimdilerde koruyucu kaplayıcılar, denizcilikte kullanılan boyalar, döşemelikler, yapıştırıcılar, tutkallar, kalıplama karışımları, izolasyon malzemeleri, sağlamlaştırılmış plastik ve tekstil ürünleri gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

21.Yüzyılın Zemin Kaplama Yöntemi

Sanayi tesislerinde en çok aşınan yerler zeminlerdir. Çalışma şartlarına uygun olmayan zemin malzemeleri (Marley, seramik, beton, asfalt, mozaik, vb.) zaman içerisinde onarım ve yenileme gerektirir, bu da zaman alıcı ve iş verimini düşüren bir yöntemdir. Çağımızda yaşanan teknik gelişmelerin doğrultusunda epoksinin sanayi tesisleri için ideal zemin kaplama yöntemi olduğu kabul edilmektedir. Epoksi yüzey kaplamaları gerektiği gibi uygulandığında oldukça başarılı sonuçlar elde edilir.